V jakém stavu musí být budova pro měření v rámci programu Zelená úsporám?
Musí se Blower door test pro NZÚ provést před kolaudací a nebo po ní?
Za jakých klimatických podmínek je možné provádět blower door test? Může bouřka ovlivnit výsledek testu?
Může být při testu už v domě nastěhován nábytek?
Proč jsou netěsnosti v obálce budovy škodlivé?
Netěsnosti jsou škodlivé z několika důvodů:
V podstatě znehodnocují investici do domu, zvyšují provozní náklady, snižují komfort užívání a mohou snížit jeho životnost.
Je možné, aby byla průvzdušnost domu 0?
Lze najít opravdu všechny netěsnosti v obálce budovy?
Používáte při diagnostice netěsností kouř? Není to zdraví škodlivé?
Mohou být při Blower door testu uvnitř budovy lidé? Není to nebezpečné ?
Poradíte nám jak opravit vady zjištěné při Blower door testu?
Pokud jsou při Blower door testu zjištěny nějaké vady, můžeme je hned opravit?
V jakém okamžiku je vhodné provést Blower door test?
Jak složité je dosáhnout hodnotu průvzdušnosti 0,6 h-1 (hodnota pro pasivní domy)?
Co to vlastně je Blower door test?
Cílem měření je zjištění těsnosti (průvzdušnosti) pláště měřeného objektu. Průvzdušnost je v podstatě celistvost pláště budovy.
Princip zkoušky spočívá ve zjištění objemu vzduchu, který uniká netěsnostmi v plášti budovy při referenčním tlakovém rozdílu 50Pa.
Do budovy se instaluje zkušební rám a do něj se vloží ventilátor. Při zkoušce se vzduch do objektu vhání nebo se z něj vysává, podle toho, zda chceme vyvolat přetlak anebo podtlak uvnitř objektu. Po dosažení tlakového rozdílu se provede vlastní měření.
Úkolem měření je zjistit jaké množství vzduchu je potřeba do objektu dodat, aby byl zachován stejný tlakový rozdíl. Množství vzduchu, který při měření dodáváme ventilátorem je stejné, jako množství vzduchu, které uniklo netěsnostmi v plášti budovy. Výsledky měření se pak zpracují a stanoví se hodnota celkové průvzdušnosti obvodového pláště budovy. Měření probíhá plně automaticky a data jsou ukládána do PC.
Nedílnou součástí Blower door testu je vyhledávání netěsností v obálce budovy.
Pro vyhledávání netěsností se používá termický anemometr, vyvíječ kouře, kouřová tužka a při dostatečném teplotním rozdílu mezi interiérem a exteriérem termovizní kamera.
Podle jaké normy se Blower door test provádí?
Nejdůležitější normou pro měření vzduchotěsnosti staveb je ČSN EN ISO 9972. Tato norma popisuje postup při provádění Blower door testu a stanovuje podmínky za kterých je test možno provést.
Tato norma rozeznává tři metody měření.
METODA 1 – měření používané budovy – měření určí hodnotu průvzdušnosti objektu ve stavu, v jakém se používá (celkovou intenzitu výměny vzduchu). Při tomto měření již nelze provádět dodatečná utěsnění. Stavba musí být ve finální fázi určená k používání. Výsledek z tohoto měření může dále sloužit k návazným výpočtům např. tepelných ztrát budovy a k vypracování energetického štítku budovy.
METODA 2 – měření obálky budovy – při měření se vyhledávají netěsnosti v plášti budovy a postupně se eliminují. Stavba musí být ve fázi dokončené vzduchotěsné vrstvy (resp. jinak utěsněného pláště), ale bez vnitřního opláštění tak, aby byl umožněn přístup případným opravám netěsností.
METODA 3 – měření budovy pro speciální účely - v ČR se například používá pro měření v rámci programu "Nová zelená úsporám", kde SFŽP stanovil pro měření Metodický pokyn.
V této normě jsou také doporučení, která je vhodné při tomto měření respektovat.
1. Omezení rychlostí větru do max. 6 m/s – samotný vítr vzniká snahou vzduchu o vyrovnání rozdílných atmosférických tlaků. Jeho proudění při určité rychlosti způsobuje zásadní tlakové rozdíly na protějších stranách objektu, a tím vznikají nestandardní podmínky pro provedení měření.
2. Omezení rozdílem teplot a výškou objektu max. 250 m.K. Pokud rozdíl vnitřních a venkovních teplot [K] vynásobený výškou objektu [m] je větší než 250 m.K, je pravděpodobné, že výsledky měření budou nepřípustně zkreslené.
Jaké jsou hodnoty průvzdušnosti pro jednotlivé druhy staveb?
Velmi častou otázkou je, jaké jsou vlastně doporučené hodnoty průvzdušnosti a podle čeho se stanovují.
Norma ČSN 73 0540–2 definuje doporučené mezní hodnoty celkové výměny vzduchu n50, (číslo udává, kolikrát se za 1 hodinu vymění objem vnitřního vzduchu vytápěného objektu při tlakovém rozdílu 50 Pa) podle toho, jakým způsobem se stavba větrá.
Požadované hodnoty n50:
Jak dlouho Blower door test trvá?